Haber

New York’ta öldürülen Jordan Neely için cenaze töreni düzenlendi

NEW New York metrosunda eski bir ABD askeri tarafından boğularak öldürülen Jordan Neely için düzenlenen cenaze töreninde yüzlerce kişi yas tuttu.

Harlem’deki Mounth Neboh Baptist Kilisesi’nde düzenlenen cenaze törenine Ürdün’ün aile üyeleri, bazı siyah liderler ve bölge sakinleriyle birlikte büyük bir basın grubu katıldı.

Töreni yöneten rahip Dr. Johnnie Green, Jordan’ın vefat şeklinin herkesi üzdüğünü belirtti.

Din adamı ve insan hakları aktivisti Al Sharpton, zenci adamı boğarak öldüren eski asker Daniel Penny’nin serbest bırakılmasını ve dava masrafları için 2 milyon dolardan fazla paranın toplanmasını sert bir şekilde eleştirdi.

Al Sharpton, “Jordan’ın hayatını kutlamamalıyız ama nasıl öldüğünü de unutmamalıyız. Doğal nedenlerle burada değiliz.” söz konusu.

“Akıl sağlığı sorunları olan ve yardıma ihtiyacı olan insanları kriminalize etmeye devam ediyoruz. İnsanların istismara değil, yardıma ihtiyacı var.” Sharpton’ın konuşması sık sık alkışlarla kesintiye uğrarken, kiliseye gidenler uzun süre “adalet yoksa barış da yok” sloganları attı.

Dualar ve ilahilerin ardından Jordan Neely’nin cenazesi defnedilmek üzere kiliseden uğurlandı.

Etkinlik

Akıl sağlığı sorunları olan 30 yaşındaki evsiz Jordan Neely, 1 Mayıs’ta bir metro istasyonunda yolculara saldırgan davranışlar sergiledi. Neely, kendisini kontrol etmeye çalışırken eski ABD Deniz Piyadesi Daniel Penny tarafından boğarak hayatını kaybetmişti.

İlk olarak gözaltına alınan 24 yaşındaki genç asker daha sonra serbest bırakıldı. Avukatı Thomas Kenniff, olay anında Penny’nin kendisini ve diğer yolcuları korumaya çalıştığını savundu.

Görgü tanıkları, Neely’nin yolculara bağırdığını ancak saldırmadığını belirtti.

New York Belediye Başkanı Eric Adams, Neely’nin ölümünü “trajedi” olarak nitelendirirken, evsiz adamın ölümü günlerce tepkilere ve protestolara yol açtı.

Askeri kayıtlar, siyahi Neely’nin ölümüne neden olan Penny’nin ABD Donanması’nda dört yıl görev yaptığını ve Haziran 2021’de çavuş rütbesiyle terhis olduğunu gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu